Nowe umiejętności – nowe możliwości
Celem głównym projektu jest wzrost aktywności społecznej i zawodowej 40 osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym poprzez rozszerzenie oferty wsparcia w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładu Aktywności Zawodowej "Centralna Kuchnia" w Stargardzie w terminie 1.09.2018 do 31.12. 2019 r.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną zostaną objęte działaniami aktywnej integracji w ramach zajęć projektowych prowadzącymi do aktywności społecznej i zawodowej. W ramach struktury PSONI w ramach ŚDS, WTZ i ZAZ zostaną zrealizowane szkolenia dla zdobycia nowych umiejętności wobec nowych kierunków aktywności ŚDS - sublimacji, WTZ - ceramiki oraz nowego kierunku działalności ZAZ "Centrala Kuchnia" - palarni ziarna kawy i innych bakalii. Pośrednimi odbiorcami działań projektowych będzie otoczenie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zaplanowane rezultaty projektu: Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym poszukujących pracy po opuszczeniu programu - 5. Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pracujących po opuszczeniu programu (łącznie z pracującymi na własny rachunek)-20. Wskaźnik efektywności społecznej w odniesieniu do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności - 34%. Wskaźnik efektywności zatrudnieniowej - 12%. Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które nabyły kompetencje po opuszczeniu programu – 38. Grupa docelowa to osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym, osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ilości 40 osób.
Pośrednimi odbiorcami będzie otoczenie osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym w ilości 60 osób. 50 % grupy docelowej stanowią osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego. W przeważającej części przyczyną niepełnosprawności tych osób jest niepełnosprawność intelektualna i brak samodzielności.
Wartość projektu: 1.016.650,00 zł. Dofinansowanie projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego: 965.050,00 zł.
PROPONUJEMY UCZESTNIKOM / UCZESTNICZKOM PROJEKTU NASTĘPUJĄCE FORMY WSPARCIA
1. PRZYGOTOWANIE DO ZMIANY:
Identyfikacja potrzeb i wsparcie potencjału osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie zdrowego trybu życia oraz poradnictwo dla rodzin.
Każdy uczestnik i uczestniczka projektu poddani zostaną diagnozie w celu określenia Indywidualnej Ścieżki Reintegracji. Będą to: analiza zainteresowań, badanie preferencji i predyspozycji zawodowych, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb.
W ramach wsparcia zapewniamy rodzicom/opiekunom osób z niepełnosprawnością intelektualną możliwość skorzystania z porad eksperckich w zakresie: prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo socjalne, prawo oświatowe, prawo pomocy społecznej, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, prawne aspekty zatrudniania osób niepełnosprawnych , korzystanie z instrumentów rynku pracy oraz z ekspertami w zakresie spraw finansowych- co wzmocni ich postawę w kierunku motywowania do zmiany w zakresie aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Zgodnie z diagnozą cykl wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną rozpoczną zajęcia w zakresie zasad zdrowego życia, co jest sprawą istotną, szczególnie w zakresie higieny własnej i higieny pracy i w kształtowaniu odpowiednich postaw pracownika. Zajęcia będą odbywały się w formie grupowej oraz indywidualnie. Spotkania diagnostyczne oraz zajęcia z zakresu zdrowego życia będą prowadzone poza czasem rehabilitacji w placówkach PSONI w Stargardzie.
2. WSPARCIE POTENCJAŁU i MOTYWACJI:
poradnictwo psychologiczne, doradztwo zawodowe, zajęcia z kompetencji społecznych oraz elementy integracji społecznej.
W ramach zadania przewidziano:
1) INDYWIDUALNE PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE: analiza własnych mocnych i słabych stron, umiejętności oraz praktyczne ich wykorzystanie w środowisku pracy, szanse i zagrożenia wynikające z podjęcia zatrudnienia, itp.
2) ZAJĘCIA GRUPOWE Z KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH: Tematyka tych zajęć koncentrować się przede wszystkim na: skutecznej komunikacji interpersonalnej, asertywnej postawie, radzeniu sobie w sytuacjach trudnych, planowaniu i organizacji własnego czasu, wzbudzaniu motywacji do wysiłku, kształtowaniu umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji, jak również zwracania się o pomoc, itp.
3) DORADZTWO ZAWODOWE: warsztaty grupowe z aktywnego poruszania się po rynku pracy prowadzone przez doradcę zawodowego. Program warsztatów obejmować będzie: informację o zawodach i czynnościach do wykonania na stanowisku pracy, metody aktywnego poszukiwania pracy oraz sposoby aplikowania o nią (tworzenie dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, autoprezentacja).
4) SPOTKANIA KONSULTACYJNE dla RODZIN:
W celu wsparcia rodzin osóbz niepełnosprawnością intelektualną zaplanowane zostały indywidualne konsultacje z rodzicami:
- komunikacja wrodzinie, komunikacja werbalna, niewerbalna i parawerbalna, aktywne słuchanie;
- jak słuchać i usłyszeć;
- radzenie sobie w trudnych sytuacjach, radzenie sobie ze stresem, lęk i agresja, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych; wzmocnienia pozytywne i ich zastosowanie w systemie motywacyjnym dla ONI;
- zachowania asertywne, czyli jak mówić NIE;
- seksualność osób niepełnosprawnych;
- autonomia osób niepełnosprawnych – samodzielność Twojego dziecka;
- postawy rodzicielskie;
- inteligencja emocjonalna;
- techniki wywierania wpływu;
- pozytywne myślenie na co dzień, techniki relaksacyjne;
- system kar i nagród, czyli konsekwencja w działaniu;
- jak radzić sobie z syndromem wypalenia;
- osoby niepełnosprawne w środowisku pracy; wsparcie rodziny w podejmowaniu zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne;
- uprawnienia pracowników z niepełnosprawnością intelektualną.
Dla wzmocnienia potencjału osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin zostaną zrealizowane
5) FORMY AKTYWNEJ INTEGRACJI: wyjścia do kina, teatru, wycieczki oraz pikniki.
3. ZDOBYWAMY NOWE UMIEJĘTNOŚCI
Szkolenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną dedykowane poznaniu nowych czynności pracy przy sublimacji, ceramice i przy palarni kawy i bakalii. W zakresie rehabilitacji zawodowej kształtowane będą między innymi: umiejętności organizacji pracy, planowania pracy, kontroli i oceny wykonanych zadań, w zakresie rehabilitacji społecznej: rozwijanie cech dobrego pracownika, stosowanie się do norm i zasad współpracy w grupie,
przestrzeganie zasad bhp i higieny. Celem szkoleń jest kształtowanie takich cech psychomotorycznych, które pozwolą ONI nie tylko podjąć / utrzymać się w zatrudnieniu w ZAZ ale i podjąć próby poszukiwania pracy poza ZAZ. Tematyka obejmować będzie podstawowe aspekty dojrzałości społecznej i zawodowej niezbędne w pracy, główne aspekty funkcjonowania pracownika w miejscu pracy, znajomość materiałów i produktów niezbędnych w produkcji, zasady przechowywania produktów/materiałów wykorzystywanych do produkcji, umiejętność oceny przydatności surowców, znajomość maszyn i urządzeń wykorzystywanych do produkcji, sposoby pozyskiwania materiałów do produkcji, znajomość narzędzi i urządzeń wykorzystywanych przy produkcji, znajomość przeznaczenia poszczególnych urządzeń; znajomość obsługi urządzeń. Uczestnicy i uczestniczki projektu zostaną przeszkoleni z zakresu BHP. Cykl szkoleniowo-edukacyjny dostosowany będzie do specyfiki i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, służący zdobyciu nowych umiejętności .Wszystkie zajęcia będą prowadzone poza czasem rehabilitacji w placówkach Koła PSONI. Udział osób z niepełnosprawnością intelektualną w projekcie wspierać będą asystenci osoby niepełnosprawnej.